چاپ افست و کاربرد آن در صنعت کارتن سازی

 592

در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که چاپ افست چیست و چه مزیت‌ها و معایبی دارد. همچنین اگر می‌خواهید با مراحل لمینت کردن با چاپ افست و کاربرد آن در صنعت کارتن‌سازی آشنا شوید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چاپ افست چیست؟

چاپ افست یکی از روش‌های بسیار معمول و رایج است که از آن برای چاپ روی سطوح مختلف استفاده می‌شود. به ‌عنوان مثال در چاپ عکس روی کاغذ در تیراژ بالا -مثل چاپ روزنامه و مجلات- غالباً از این نوع چاپ است. لیتوگرافی نام دیگر چاپ افست است. در این روش غلتک‌ها روی صفحات فلزی حرکت داده شده و در نتیجه کار، یک چاپ باکیفیت حاصل می‌شود. چاپ افست یک روش اقتصادی برای چاپ انبوه است.

مراحل لمینت کردن با چاپ افست

چاپ روی کارتن یکی از مراحل تولید جعبه‌های کارتنی بسته‌بندی است. چاپ افست همراه با لمینت، یک روش چاپ غیرمستقیم است. در این روش که در دو مرحله انجام می‌شود، ابتدا طرح روی یک لایه چاپ شده و سپس لایه روی جعبه کارتن روکش می‌شود. در اینجا مراحل چاپ افست روی کارتن به‌طور خلاصه بیان می‌شود:

چاپ افست چیست

ابتدا دیزاین طرح چاپ صورت می‌گیرد. سپس قالب تهیه و ساخته می‌شود و در صورت لزوم طرح با توجه به قالب برش داده می‌شود. در مرحله بعد زینک گرفته شده و طرح نهایی چاپ می‌شود. گام بعدی این است که در صورت نیاز روی چاپ مانند سلفون روکش شود. سپس لمینت و صحافی روی کارتن انجام می‌شود. مرحله بعدی تیغ زدن و دایکات کارتن است و سپس نوبت به چسب زدن لبه‌ها و منگنه کردن می‌رسد. دسته‌بندی و آماده‌شدن برای ارسال آخرین مرحله است. در نظر داشته باشید که چاپ افست با چاپ کارتن لمینت تفاوتی‌هایی دارد و یکی نیستند.

مزایای چاپ افست

کیفیت بالای تصاویر و تثبیت رنگ روی کاغذ از مهم‌ترین مزایای این نوع چاپ به شمار می‌رود. کیفیت بالا به‌ وسیله امکان کنترل جریان جوهر و ایجاد کنتراست کافی در تصاویر ایجاد می‌شود؛ نتیجه آن تصاویر واضح است. با چاپ افست امکان چاپ تیراژ بالا و به‌صرفه فراهم است. چاپ افست کم‌هزینه و در عین حال باکیفیت بسیار بالاست. در چاپ افست کیفیت تصاویر به‌راحتی از بین نمی‌روند، چون که سطح نازکی از پلاستیک روی آن ایجاد می‌شود.

همچنین چاپ افست برای بسیاری از سطوح مناسب است و می‌توان روی انواع چرم، وینیل، پارچه، فلز، کاغذ و کارتن، چوب و پلاستیک از آن استفاده کرد. با چاپ افست، دستگاه چاپگر می‌تواند در مدت‌زمان کم‌تری نسبت به دستگاه ساده، مقادیر بیشتری از طرح چاپی را دریافت کند. علاوه بر این‌ها استحکام بالای صفحات فلزی در چاپ افست باعث پایین آمدن استهلاک دستگاه می‌شود.

معایب چاپ افست

در کنار مزایای ذکرشده، اما چاپ افست برای تیراژ پایین مقرون‌به‌صرفه نیست. در این کار همچنین به دلیل نیاز به تهیه زینک و پلیت، عمل چاپ به زمان زیادی نیاز خواهد داشت. پس از شروع کار و در زمانی که اطلاعات برای دستگاه چاپ تعریف شده، دیگر امکان تغییر وجود ندارد و تا پایان، اطلاعات اولیه وارد شده به دستگاه به همان شکل چاپ می‌شود.

کاربردهای چاپ افست در صنعت کارتن‌سازی

استاندارد و کیفیت چاپ افست در صنعت کارتن‌سازی بسیار به کار می‌آید. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر محصولی کیفیت بسته‌بندی و چاپ روی آن است. با توجه به این مسئله استفاده از یک روش چاپ باکیفیت باعث جذابیت محصول نهایی و افزایش رضایت مشتری می‌شود. چاپ افست یکی از بهترین روش‌ها برای چاپ روی بسته‌بندی محصولات مختلف است، زیرا گزینه بسیار مناسبی برای چاپ روی سطوح کاغذی است. همچنین شرکت‌های حمل و نقل می‌توانند برای سفارش انواع کارتن پستی اختصاصی برای خود، از این نوع چاپ استفاده کنند.

کاربردهای چاپ افست


جهت آشنایی با چاپ سیلک کلیک کنید.


جمع‌بندی

در این مطلب به این پرداخته شد که چاپ افست چیست و با کاربردهای آن در کنار مزایای پرشمار و همچنین معایبش آشنا شدیم. ضمناً به‌طور ویژه در مورد استفاده از آن در صنعت کارتن‌سازی صحبت کردیم.

اشتراک :