کارتن دایکاتی چیست و انواع آن کدامند؟

 899

دایکات مفهومی است که برای توصیف تولید انبوه و با استفاده از ماشین‌آلات به کار می‌رود. فرایندی که شامل برش پلاستیک، ورقه‌های فلزی، کاغذ، انواع جعبه کارتن و مقوا به شکل‌های ویژه است. در این مقاله به ماهیت کارتن دایکاتی و انواع آن، کاربردها و مزایایش پرداخته می‌شود.

کارتن دایکاتی چیست؟

عبارت دایکات (Die Cutting) در لغت به معنی قالب و برش بوده و به قالب‌زنی با خطوط و تیغ اشاره دارد. با استفاده از دایکات، طرح‌های مورد نظر با قالب بر روی بسته‌بندی‌ها اجرا می‌شوند. از این فرایند برای طراحی‌های پیچیده، مانند انواع لوگو و حروف الفبا استفاده می‌شود. منظور از کارتن دایکات، کارتنی است که در ساخت آن از روش و دستگاه‌های دایکات استفاده شده است. در واقع، این کارتن‌ها شکل مشخص و عادی ندارند و می‌توانند در سایزها و طراحی‌های مختلف تولید بشوند. در ادامه در مورد این ویژگی و فرایند ساخت این نوع کارتن‌ها بیشتر صحبت خواهد شد.

کاربرد و مزایای کارتن دایکاتی

موارد استفاده این مدل کارتن‌ها بسیار متنوع است. کارتن دایکاتی برای بسته‌بندی انواع میوه و تره‌بار، صیفی‌جات، محصولات داخلی و صادراتی استفاده می‌شود. وظیفه این کارتن‌ها حفظ کیفیت میوه و صیفی‌جات است که به‌طور ویژه اهمیت خود را در هنگام صادرات این محصولات نشان می‌دهد. در ادامه باید اضافه کرد یکی دیگر از کاربردهای کارتن دایکاتی در جعبه پیتزاها است. همچنین از انواع کارتن دیکاتی سه‌لایه، پنج‌لایه و یک‌تکه در ساخت و تولید کارتن پستی استفاده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کارتن‌های دایکاتی این است که آن‌ها را به هر شکل و اندازه‌ای که بخواهید می‌توانید بسازید؛ درنتیجه تنوع در این کارتن‌ها بسیار زیاد است. به ‌وسیله ماشین‌های دایکات می‌توان یک طرح را در ابعادی یکسان، بدون دخالت هیچ‌گونه ابزاری مانند قیچی، شابلون یا تیغ روی کارتن‌ها ایجاد کرد. دایکات در صنعت بسته‌بندی اهمیت زیادی دارد، زیرا طراحی خلاقانه و اصولی آن باعث نمایش بهتر محصولی می‌شود که درون آن کارتن قرار دارد. استفاده از ماشین دایکات نیز باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود و اشکال بریده‌شده و بسته‌بندی‌ها کاملاً حرفه‌ای و یکسان به نظر می‌رسند.

جهت مطالعه مقاله علامت های اختصاری روی بسته بندی در پارت کارتن کلیک کنید. 

کارتن دایکاتی چیست

انواع کارتن بسته‌بندی دایکاتی

انواع کارتن بسته‌بندی دایکاتی که در صنعت چاپ و بسته‌بندی متداول هستند به شرح زیر است:

  • کارتن دایکات تلسکوپی که برای نمونه می‌توان به کارتن‌های بسته‌بندی موز اشاره کرد.

  • کارتن دایکات بدون درب که بیشتر برای لوازم خانگی مانند اجاق گاز، فریزر و ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • کارتن دایکات سوراخ‌دار که بیشتر برای بسته‌بندی میوه و تره‌بار و لبنیات استفاده می‌شود.

  • کارتن دایکاتی دسته‌دار با ابعاد متفاوت که بیشتر کاربرد آن‌ها برای هدایا و اسباب‌بازی کودکان است.

  • همچنین کارتن دایکات یک درب یا تک درب که می‌توانید محتوای کارتن و جعبه را ببینید.


جهت مطالعه مقاله چاپ سیلک چیست کلیک کنید.


آیا کارتن دایکاتی قابلیت تغییر سایز و شکل دارد؟

مزیت برجسته کارتن بسته‌بندی دایکاتی، قابلیت شخصی‌سازی دقیق آن متناسب با نیاز سفارش‌دهنده است؛ یعنی محدودیتی برای ابعاد و طراحی آن نیست. این وقتی به کار می‌آید که شما قصد تولید کالایی را دارید که ابعاد منحصربه‌فردی نسبت به سایر محصولات دارد؛ در این موقعیت با استفاده از انواع کارتن دایکاتی از هزینه‌های بیهوده برای انواع دیگر کارتن جلوگیری می‌شود. سفارش‌دهنده می‌تواند کارتنی دقیقاً متناسب با نیاز و ابعاد موردنظر خود از شرکت تولیدی دریافت کند. بسیار از مشتریان ضمن سفارش انواع کارتن مورد نیاز خود اقدام به سفارش انواع جداکننده مقوایی هم می‌کنند که امکان تقسیم‌بندی در فضای بسته‌بندی را نیز فراهم کند.

کارتن دایکاتی چگونه ساخته می‌شود؟

برای ساخت کارتن دایکاتی ابتدا لازم است که قالبی متناسب با شکل موردنظر داشته باشید. قالب با تخته و تیغ‌های فلزی ساخته می‌شود. سپس ورق‌های کارتنی و مقوایی را در کنار هم روی یک قالب تعبیه کرده و کارتن‌ها را به قالب‌های موردنظر شکل می‌دهید. این کار در کارگاه‌های تولیدی اتوماتیک به کمک دستگاه دایکات کارتن و مقوا انجام می‌شود.

جهت آشنایی با تاریخچه بسته بندی کلیک کنید.

انواع کارتن بسته‌بندی دایکاتی


برای مطالعه مقاله انواع کاغذ در پارت کارتن کلیک کنید. 


جمع‌بندی

در این مقاله با مفهوم دایکات را توضیح دادیم و گفتیم که کارتن دایکاتی چیست. همچنین بررسی کردیم چرا این کارتن‌ها مزیت‌های زیادی دارند و در صنعت بسته‌بندی بسیار مهم و پراستفاده هستند. آشنایی با نحوه تولید کارتن‌های دایکاتی بخش دیگر این مطلب را تشکیل می‌دهد. جهت تهیه این محصولات می‌توانید از طریق شرکت کارتن پارت اقدام کنید.

اشتراک :